Güneş Kontrol

Renksiz camlar güneş ışığının ve güneş ısısının bina içine girişine imkan verir. Ancak sıcak iklim bölgelerinde güneş ısısının bina içine girişini sınırlamak ve de güneşin parlaklık etkisini azaltmak istenir.
 
Güneş kontrol amacıyla harmandan renkli düzcamlar ve yansıtma özelliği ön planda olan kaplamalı camlar üretilmiştir.
 
Harmandan renkli düzcamlar hammadde harmanına renklendirici bazı katkı maddelerinin eklenmesi ile üretilir. Katkı maddesinin cinsine göre farklı renkler elde edilir: yeşil, bronz, gri, mavi gibi. Hatta daha üst seviyede güneş kontrol sağlamak amacıyla daha koyu renklerde üretim yapılabilir: koyu yeşil, koyu bronz vb.
 
Harmandan renkli camlarda cam kalınlığı arttıkça daha iyi güneş kontrolü elde edilir.
 
Reflektif kaplamalı güneş kontrol camları float camı üretimi sırasında hat üstünde veya float hattı dışında kaplama hatlarında üretilebilir.
 
Harmandan renkli düzcamın üzerine yansıtma özellikli kaplama uygulandığında çok daha üst seviyede güneş kontrolü sağlanır.
 
Güneş enerjisinin yaklaşık %50 si ışık halinde geri kalan %50 si de gözle görülemeyen bir şekilde dünyaya ulaşır. Bu nedenle çok yüksek bir güneş kontrolü aynı zamanda bina içine giren ışık miktarını da ciddi boyutta düşürür.
 
Düzcamın güneş kontrol özelliği cam üzerinden bina içine giren güneş ısı miktarı olarak ifade edilir ve bu değer Solar Faktör olarak adlandırılır. Solar Faktör camdan içeri doğrudan giren ısı ile camın soğurduğu ısının içeriye yansıtılan kısmının toplamına eşittir.
 
Güneş kontrol camları bina içi soğutma giderlerinin azaltılmasına imkan verir. Ancak aydınlatma enerjisindeki artış da aynı zamanda dikkate alınır.
 
Güneş kontrol camı seçiminde Solar Faktör ve Işık Geçirgenliği dikkate alınacak önemli iki parametredir.
 
Güneş kontrol camlarının tek başına ısı kontrolü yönünden hiçbir katkısı yoktur.